niedziela, 22 grudnia 2024r.

Jaki poziom hałasu wymaga ochrony słuchu? Kiedy powinieneś nosić zatyczki do uszu?

photo 1454923634634 bd1614719a7bixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Bardzo głośne dźwięki powodują niezbyt przyjemne odczucia, a więc z tego powodu staramy się unikać hałasu. Zbyt duży hałas może nas dekoncentrować, powodować rozdrażnienie, ale też wywoływać wiele innych negatywnych odczuć. Jaki poziom hałasu uznawany jest za ten niebezpieczny i wymagający odpowiedniego zabezpieczenia słuchu?

Dowiedz się, jaki poziom hałasu jest dla Ciebie niebezpieczny

Hałas to czynnik, jakiego powinniśmy starać się unikać. Zbyt głośne dźwięki mogą doprowadzić do gorszego samopoczucia, czy nawet pogorszenia/utraty słuchu. Ciche dźwięki nie mają negatywnego wpływu na organizm człowieka, jednak ich wzrastanie będzie miało już wpływ.

Poziom natężenia dźwięku, który wymaga zastosowania zatyczek do uszu to 85 dB. Aby możliwe było określenie, czy w miejscu pracy, konieczne jest noszenie stoperów do uszu, przeprowadza się pomiary.  Dzięki temu określa się, czy w danym zakładzie produkcyjnym, czy też jego konkretnym dziale, należy nosić zatyczki do uszu.

Kwestia ta jest uregulowana przez przepisy BHP, co ma za zadanie zapewnić ochronę każdemu pracownikowi przed szkodliwymi czynnikami. Zdrowie pracowników ma bardzo duże znaczenie, ponieważ chodzi tutaj o ich komfort, poczucie bezpieczeństwa oraz wydajność w czasie pracy. Pracownicy przebywający w miejscach, gdzie jest głośno, muszą być wyposażeni w odpowiednie środki ochrony słuchu.

Jak hałas może wpływać na słuch i organizm człowieka?

Narażanie się na długotrwały hałas prowadzi do stopniowego uszkadzania słuchu, czego nawet możemy nie być świadomi. Czy wiesz, że to nie wszystko? Przebywając w miejscach, gdzie jest głośno, mogą wystąpić problemy z koncentracją, szumy uszne, problemy z pamięcią i wiele innych niedogodności wiązanych z hałasem.

Hałas wpływa negatywnie na cały organizm człowieka i w przypadku miejsca pracy uniemożliwia wykonywanie swoich obowiązków oraz zmniejsza wydajność pracownika. Z tego właśnie powodu, należy nosić ochronniki słuchu, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, zdrowie, ale też móc wykonywać należycie swoje obowiązki. Po wielu latach pracy w miejscu, gdzie jest głośno będziesz mógł nadal cieszyć się dobrym słuchem.

Czy uszkodzenie słuchu w wyniku długotrwałego hałasu jest odwracalne?

Długotrwały hałas prowadzi do uszkodzenia słuchu, ale czy jest to stan, który można odwrócić? Niestety, jeśli dojdzie do uszkodzenia słuchu w wyniku ekspozycji na hałas problem ten, może pozostać już z nami na zawsze. Trzeba wiedzieć, że narażanie się na długotrwały hałas powoduje stopniowe uszkadzanie słuchu, co już wcześniej zostało wspomniane.

Na początku nie jesteśmy nawet tego świadomi, gdyż możemy nie odczuwać wyraźnej różnicy. Dopiero po dłuższym czasie mogą pojawić się problemy. Nie warto, zatem ryzykować uszkodzeniem słuchu, czy też jego utratą, a należy unikać głośnych miejsc bądź skutecznie się przed nimi chronić.

Wiele osób uważa, że w celu poprawy słuchu, czy też jego przywrócenia wystarczy aparat słuchowy. Niestety takie myślenie jest błędne. Chociaż aparat słuchowy ma za zadanie wyostrzyć słuch, to jednak nie zawsze urządzenie to jest w stanie pomóc.

Może spodobać Ci się również:

Wyodrębnianie wspólnoty mieszkaniowej ze spółdzielni i pomoc prawna w tym zakresie

Wyodrębnianie wspólnoty mieszkaniowej ze spółdzielni i pomoc prawna w tym zakresie

12 sierpnia 2020

Zdarza się, że mieszkańcy osiedla nie są zadowoleni z funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowej i podejmowanych przez nią decyzji. Ponadto często mniejsze grupy sprawniej reagują na bieżące sprawy i wydarzenia. Wyodrębnienie wspólnoty…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady