Co to jest frezowanie? Jakie urządzenia wykorzystuje się w tym celu?
Frezowanie to obróbka, która najczęściej wykonywana jest przy zastosowaniu nowoczesnych maszyn CNC. Tego typu prace są niezbędne do dalszej produkcji. Aby możliwe było przeprowadzenie profesjonalnego frezowania, konieczne jest użycie w tym celu maszyn o konkretnym przeznaczeniu. Jakie dokładnie urządzenia znajdują zastosowanie w przypadku frezowania i czym jest sama obróbka frezowania?
Czym jest frezowanie?
Frezowanie jest to obróbka skrawaniem, gdzie z danego elementu usuwany jest nadmiar niepotrzebnego materiału. Do frezowania wykorzystuje się specjalne narzędzia, które umożliwiają precyzyjne wykonanie tego typu prac. Frezowaniu można podawać wiele różnych elementów, w tym też płaskich powierzchni oraz różnorodnych materiałów.
Obróbka frezowania dzielona jest na frezowanie współbieżne i przeciwbieżne. W pierwszym przypadku krawędź odpowiedzialna za cięcie porusza się, w tym samym kierunku co obrabiany przedmiot. Natomiast w drugim przypadku tnąca krawędź porusza się w kierunku przeciwnym.
Jakie urządzenia wykorzystujemy do frezowania?
Jednym z podstawowych urządzeń, które stosowane jest do obróbki frezowania, zalicza się frezarkę CNC. Urządzenie to jest sterowane za pomocą komputera, a osoba obsługująca tę maszynę, czyli operator odpowiada za wprowadzenie kodu określającego ruchy.
Dla jeszcze lepszych efektów wynikających z przeprowadzanej obróbki można wybrać złożone i nowoczesne centrum frezarskie. Jest to urządzenie, które ma w sobie o wiele więcej funkcji i pozwala na bardzo precyzyjną i niekiedy trudną obróbkę. Nowoczesne maszyny można znaleźć w coraz większej liczbie zakładów produkcyjnych, które liczą przede wszystkim na zoptymalizowanie wykonywanych prac.
Frezowanie ręczne – czy jest to możliwe?
Pomimo tego, że frezowanie przy użyciu maszyn CNC jest bardzo popularne, to wyróżnia się tutaj także frezowanie ręczne. Jednak w tej sytuacji cały proces obróbki nie przebiega tak szybko i łatwo jak przy zastosowaniu nowoczesnych maszyn. Frezowanie ręczne wciąż jest wykorzystywane, ale nie dotyczy ono produkcji na szerszą skalę i zazwyczaj ma miejsce w małych warsztatach.
Należy dodać, że frezowanie ręczne zaczyna być już obróbką znaną wyłącznie z przeszłości. Większe zakłady produkcyjne wolą korzystać z innowacyjnych metod obróbki wykonywanej w krótszym czasie, co umożliwi wytwarzanie wielu elementów. Ma to duży wpływ na funkcjonowanie firmy, ale także komfort pracy osób zatrudnionych.
Może spodobać Ci się również:
Lublin, dynamicznie rozwijające się miasto w południowo-wschodniej Polsce, staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestycji deweloperskich. Dla wielu osób poszukujących nowego miejsca zamieszkania lub możliwości inwestycyjnych zakup mieszkania w…
Czytaj więcej