czwartek, 02 stycznia 2025r.

Czy należy bać się niemieckiego wypowiedzenia umowy o pracę? Sprawdź, co może Cię ochronić przed zwolnieniem

photo 1419640303358 44f0d27f48e7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1NXx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Zapewne wiesz, że formą zakończenia współpracy z daną firmą jest otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę. Wypowiedzenie należy do dokumentów, które zazwyczaj nie wywołują zadowolenia na twarzy zwalnianych pracowników. Czy należy bać się niemieckiego wypowiedzenia umowy o pracę, kiedy możesz otrzymać wypowiedzenie oraz co chroni Cię przed zwolnieniem z pracy?

W jakich sytuacjach najczęściej otrzymujemy wypowiedzenie?

Wypowiedzenie to nie koniec świata, a wręcz przeciwnie może być powodem do walki o swoje prawa z nieuczciwym pracodawcą. Skupmy się jednak najpierw na najczęstszych przyczynach zwolnienia. Pracodawca może zwolnić pracownika z różnych powodów.

Najczęściej przyczyną jest niezadowolenie z wykonywanej pracy, redukcja etatów, likwidacja firmy, ale też niewłaściwe zachowanie pracownika. Zdarza się również, że niemieckie wypowiedzenie umowy o pracę wręczane jest bez podania wyraźnego powodu. 

Istotne jest jednak, aby wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Niestety nie zawsze tak się dzieje, a pracodawcy nagminnie łamią prawo.

Jak możesz być chroniony przed zwolnieniem?

Czy wiesz, że pracodawca nie zawsze ma prawo zwolnić Cię z pracy? Ponadto, takie zwolnienie może ponieść konsekwencje dla pracodawcy. Dowiedz się, kto jest chroniony przed utratą pracy.

W niemieckim prawie pracy istnieje silna ochrona przed zwolnieniem w drodze wypowiedzenia umowy o pracę. Zgodnie z prawem, wypowiedzenie musi być „socjalnie usprawiedliwione”, aby było skuteczne i spowodowało zakończenie stosunku pracy. Ochrona ta dotyczy pracowników, których stosunek pracy trwał co najmniej 6 miesięcy. Istnieje również możliwość uwzględnienia innych czynników, dlatego warto skonsultować swoją sytuację ze specjalistą.

Dodatkowo, istnieje kilka grup osób szczególnie chronionych przed wypowiedzeniem w Niemczech. Należą do nich:

kobiety w ciąży oraz 4 miesiące po porodzie, 

kobiety, które poroniły po 12 tygodniu ciąży, 

osoby niepełnosprawne, 

pracownicy przebywający na urlopie wychowawczym, 

członkowie związków zawodowych, 

osoby, które muszą opiekować się bliską im chorą osobom, 

praktykanci.

Kto może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie jest dokumentem, który może zostać złożony przez obie strony. Dokument ten jest składany, jako wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech przez pracownika, ale też pracodawcę. Każda z tych osób ma prawo do wręczenia wypowiedzenia, gdyż jest to jednostronne oświadczenie woli. Możliwość złożenia wypowiedzenia w niektórych sytuacjach jest dużym udogodnieniem.

Reguluje ono kwestię zwolnienia i w przypadku pracowników, daje możliwość zmiany pracy. Nie zawsze dane stanowisko pracy spełnia oczekiwania pracownika, dlatego ma on szansę na znalezienie innej pracy. Tak samo wygląda to w przypadku pracodawcy, który też nie zawsze musi być zadowolony ze współpracy.

Może spodobać Ci się również:

Social media - 4 błędy, których nie możesz popełnić

Social media – 4 błędy, których nie możesz popełnić

20 października 2020

Kiedy prowadzimy profile w social mediach otwierają się przed nami niezliczone nowe możliwości, ale i ukryte pułapki. Wystarczy bowiem jeden fałszywy krok, a bezpowrotnie stracimy wizerunek w oczach obserwujących. O…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady