Ile urlopu ma pracownik? Czy niemieccy pracodawcy zawsze przestrzegają praw pracowników?
Praca w Niemczech to zatrudnienie, na które decyduje się bardzo dużo osób. Większe zarobki oraz możliwość zamieszkania w innym miejscu to również ważna kwestia dla wielu pracowników zatrudnionych poza granicami naszego państwa. Warto jednak wspomnieć, że sama praca to nie wszystko, gdyż pracownicy są także uprawnieni do urlopu wypoczynkowego. Ile urlopu wypoczynkowego należy się pracownikowi i czy zawsze prawa pracowników są przestrzegane?
Ile dni urlopu dla pracujących w Niemczech?
Czas urlopu, jeżeli chodzi o pracowników zatrudnionych w Niemczech uzależniony jest od czasu zatrudnienia. Zgodnie z obowiązującymi w Niemczech przepisami pracownik, który przepracuje 12 dni, nabywa prawo do 1 dnia urlopu. Oczywiście należy pamiętać, że standardowy czas urlopu dla osób powyżej 25 roku życia wynosi 30 dni roboczych, co jest możliwe, gdy w firmie są układy zbiorowe.
Minimalny okres urlopu to 24 dni (system 6-dniowy) i 20 dni (system 5-dniowy). Jeśli pracownik zatrudniony jest na umowę na czas określony, to ilość dni urlopowych wyliczana się proporcjonalnie do przepracowanego okresu.
Urlop wypoczynkowy w Niemczech – ile jest płatny?
Zasady wpłacania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy w Niemczech jest bardzo interesującym tematem wśród osób tam zatrudnionych. Na szczęście wynagrodzenia wypłacane w czasie odpoczynku jest takie samo jak przed urlopem.
Nie ma, więc tutaj powodu do żadnych obaw, ponieważ pracownik nic nie straci, a odpoczynek jest bardzo ważnym elementem. Osoba zatrudniona poza urlopem płatnym może również zdecydować się na urlop bezpłatny. Ta druga forma urlopu jest dla osób, które nie mają już prawa do urlopu płatnego, a z jakichś względów muszą wziąć wolne.
W momencie, gdy pracownik nie wykorzysta przysługujących mu dni wolnych, otrzyma ekwiwalent za urlop Niemcy. Jest to kwota, którą otrzyma każda osoba, która nie mogła z różnych powodów skorzystać z urlopu.
Czy pracodawcy niemieccy zawsze przestrzegają praw pracowników?
Na wstępie należy zaznaczyć, że pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego. Zdarza się, że pracodawca może wpłynąć na okres, kiedy udzielony zostanie urlop, jednak całkowita odmowa udzielenia go jest niezgodna z prawem.
Jeżeli okaże się, że pracodawca nie przestrzega naszych praw pomocny, może będzie prawnik niemiecki. Oczywiście mowa tutaj nie tylko o kwestii urlopowej, ale również innych zaniedbaniach pracodawcy lub jego niewłaściwego zachowania w stosunku do osób zatrudnionych. W sytuacji, kiedy pracownik w wyniku zwolnienia nie otrzyma urlopu, powinien otrzymać odszkodowanie za niewykorzystany urlop w Niemczech.
Może spodobać Ci się również:
Zima jest szczególnie trudnym czasem dla kierowcy. To okres, w którym auto silnie narażone jest na działanie wilgoci, soli i błota pośniegowego. Dlatego warto przed sezonem chłodu zabezpieczyć karoserię i…
Czytaj więcej