Co to jest trądzik różowaty i czy laserowe leczenie jest skuteczne?
Trądzik różowaty jest schorzeniem, które powstaje przeważnie u kobiet w wieku około 30 lat i później. Niekiedy przeistacza się ono w stan zapalny, który sprawia, że skóra swędzi i jest podatna na podrażnienia. Lekarze nie są pewni, co go powoduje, ale podejrzewają, że geny, roztocza, bakterie i uszkodzenia słoneczne odgrywają tu dużą rolę.
Walka z tym schorzeniem nie jest łatwa, a często opiera się tylko na usuwaniu objawów zewnętrznych. Jednym z lepszych sposobów jest laserowe leczenie trądziku różowatego. Kraków posiada na swojej mapie odpowiednie miejsca, gdzie ten zabieg może być przeprowadzony.
Objawy trądziku różowatego, czyli kiedy zdecydować się na laserowe leczenie?
Głównym objawem trądziku jest pojawiające się na twarzy, dekolcie i ramionach silne zaczerwienienie. Są to pierwsze symptomy, że skóra wchodzi w stan chorobowy i kluczowy moment, aby wdrożyć leczenie. Zwykle dermatolog przy pierwszych objawach zaleca stosowanie maści i kremów, a także wskazuje jak środowiskowo wyeliminować zagrożenie.
Jeżeli jednak w porę nie będziemy interweniować, to z czasem stan się pogorszy, powstaną stany zapalne, pojawi się swędzenie i pieczenie, a wówczas maści i kremy łagodzące mogą być niewystarczające. Wówczas lekarz może po wyleczeniu stanu zapalnego skierować pacjenta na laseroterapię.
Jak działa laser przy leczeniu trądziku różowatego?
Laserowe leczenie polega na dotarciu promieniem lasera w głąb skóry, a wytworzone ciepło pomoże uregulować wewnętrzną strukturę tkanki i spowodować cofnięcie się objawów. Wiązka laserowa zostaje wchłonięta przez cząstki wewnątrz naczynek w skórze, tzn. oksyhemoglobinę oraz melatoninę. Takie naczynka zostają uszkodzone, a tym samy następuje ich zamknięcie i obkurczenie.
Zabieg laserowy jest bezbolesny, jednakże podczas jego przebiegu może pojawić się nieprzyjemne uczucie. Skóra jest po jego wykonaniu lekko zaczerwieniona i obrzmiała, jednakże ten stan znika po kilku godzinach. Zabieg laserowego usuwania trądziku różowatego warto przeprowadzić kilkukrotnie tak, aby uzyskać najlepszy efekt.
Laserowe zabiegi na trądzik różowaty — kiedy warto sięgnąć po to rozwiązanie?
W ostatnich latach lekarze zaczęli stosować zabiegi laserowe w leczeniu trądziku różowatego. Ogólnie rzecz biorąc, osoby z tym schorzeniem próbują laseroterapii tylko po tym, jak inne zabiegi nie zadziałają.
Zanim zdecydujemy się na laseroterapię, należy bezwzględnie skonsultować się z dermatologiem. Jest to kluczowe, gdyż bywają sytuacje, kiedy użycie promieni lasera jest niewskazane, a lekarz może zaordynować inne metody.
Może spodobać Ci się również:
Zdarza się, że mieszkańcy osiedla nie są zadowoleni z funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowej i podejmowanych przez nią decyzji. Ponadto często mniejsze grupy sprawniej reagują na bieżące sprawy i wydarzenia. Wyodrębnienie wspólnoty…
Czytaj więcej