wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Wyprawa w góry – co zabrać i jak się na nią przygotować?

photo 1500191240172 0d6a860885afcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzF8fG5pa2UlMjBhZGlkYXMlMjBzaG9lc3xlbnwxfDB8fHwxNzAzNzcyMzIwfDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Górska wycieczka może być bardzo wymagającym wyzwaniem dla naszego organizmu. Podczas takiej wyprawy musimy doposażyć się w przydatne akcesoria i odpowiednią odzież. Zmienne warunki pogodowe mogą spłatać nam figla w dowolnym momencie, na co musimy być w pełni przygotowani. O jakich akcesoriach szczególnie warto pamiętać?

Odpowiedni ubiór to podstawa

Niezależnie od tego czy wybieramy się na weekendowy wypad podczas wakacyjnej pogody, czy przy zimowym urlopie – zawsze musimy mieć na sobie odpowiednią odzież. Dobrze jest stosować ubrania termoaktywne, które efektywniej osłonią skórę ciała przed wychłodzeniem. Nie zapominajmy też o cieplejszym nakryciu do plecaka, które może przydać się nam na większych wysokościach.

Podstawą bezpiecznej wędrówki są odpowiednio dobrane buty trekkingowe męskie. W zależności od pory roku możemy postawić na warianty niskie lub wysokie. Pierwsze zdadzą egzamin na łatwiejszym szlaku w letnich warunkach. Z kolei zimową porą lepiej ubrać docieplane produkty o wysokiej cholewce, które dodatkowo zabezpieczą również dolną część kończyny i kostki.

Zadbaj o zapas żywności i wody

Jeśli planujemy kilkugodzinną wędrówkę, powinniśmy mieć w plecaku zapas żywności. Jeśli tylko poczujemy nagły spadek energii, będziemy mogli go szybko uzupełnić i kontynuować wycieczkę. Dobrym pomysłem będzie również zabranie specjalnego bukłaku z wodą, który pomoże nam utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu bez konieczności zatrzymywania się w trakcie wędrówki.

Na dłuższą wyprawę powinniśmy zabrać coś słodkiego. Tabliczka gorzkiej czekolady może dodać nam sporo energii po chwilowym spadku mocy. Pamiętajmy też o izotonikach, które pomogą nam uregulować niedobory niektórych mikroelementów i witamin.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dobraliśmy już ubrania i odpowiednie buty Salomon. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przed wyjściem warto spakować jeszcze kilka akcesoriów, takich jak kurtka przeciwdeszczowa, wiatrówka czy powerbank. Jeśli wybieramy się na kilkudniową trasę, powinniśmy zabrać śpiwór, namiot i karimatę, co pomoże nam przygotować się do noclegu.

W górach mogą przydać się również akcesoria pierwszej pomocy. Oczywiście nikt nie chce doznać kontuzji, jednak takie się zdarzają. Otarcia palców i pięt czy skaleczenia są dość powszechne, dlatego plastry i bandaże ochronne warto zawsze mieć przy sobie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Co to jest skrawanie? W jaki sposób wpływa na przemysł?

1 maja 2021

Skrawanie to bardzo popularna forma obróbki poszczególnych elementów. Podczas tego procesu obróbce możemy poddać nie tylko metal, ale także wiele innych materiałów. Obecnie nie można określić wyłącznie jednej branży, w…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady