wtorek, 16 kwietnia 2024r.

RTG weterynaryjne – co warto wiedzieć o prześwietleniu psa?

unnamed file 8

Prześwietlenie to popularna procedura stosowana w wielu lecznicach weterynaryjnych. Zresztą nie bez powodu. RTG jest jedną z najskuteczniejszych metod diagnostycznych. Sprawdź, na czym polega przywołane badanie i kiedy warto je wykonać. Niniejszy artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

 

RTG weterynaryjne – na czym polega?

 

RTG weterynaryjne przebiega niemal tak samo, jak prześwietlenie człowieka. Promienie X przenikają przez tkanki oraz narządy, co pozwala na zobrazowanie poszczególnych struktur zwierzęcego organizmu i identyfikację różnego rodzaju nieprawidłowości w ich budowie bądź funkcjonowaniu. 

 

Samo badanie nie jest zbyt inwazyjne ani groźne dla zdrowia Twojego pupila. Nowoczesne sprzęty rentgenowskie emitują minimalne efektywne dawki promieniowania elektromagnetycznego, które nie wywołują negatywnych skutków ubocznych. Nie zmienia to jednak faktu, że prześwietlenie powinno być wykonywane wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.

 

Kiedy prześwietlenie jest koniecznością?

 

Twój pupil ma kłopoty z poruszaniem się? Stracił apetyt? Wymiotuje? Cierpi na biegunkę? Te niepojące sygnały mogą być wskazaniem do przeprowadzenia badania rentgenowskiego. Wykonuje się je między innymi w celu wykluczenia bądź potwierdzenia:

  • złamania kości, 
  • zwichnięcia stawów, 
  • naderwania ścięgien,
  • uszkodzenia tkanek lub narządów,
  • stanów zapalnych lub innych nieprawidłowości występujących w obrębie układu kostnego,
  • obecności ciał obcych w przewodzie pokarmowym,

 

Niekiedy badanie RTG ma charakter profilaktyczny. Przeprowadza się je u psów predysponowanych do dysplazji stawów biodrowych. Mowa tu przede wszystkim o przedstawicielach takich ras jak: golden retriever, labrador, owczarek niemiecki, bokser czy nowofundland. Pierwsze prześwietlenie wykonuje się na ogół w trzecim miesiącu życia szczeniaka. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie zmian i podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych daje większe szanse na wyleczenie.

 

Wiarygodność badań RTG

 

Badania RTG dostarczają wielu ważnych informacji o stanie organizmu czworonożnego pacjenta. Należy jednak zaznaczyć, że ich wiarygodność zależy w dużej mierze od jakości sprzętu rentgenowskiego. Dobra pracownia weterynaryjna powinna być wyposażona w certyfikowany sprzęt najnowszej generacji, który współpracuje z monitorami medycznymi i nowoczesnym oprogramowaniem informatycznym. Na szczęście, urządzenia tego typu są coraz szerzej dostępne, również dla nowopowstałych lecznic i gabinetów weterynaryjnych. 

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1604300143027 f548d8d911f5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMTJ8fG5pa2UlMjBydW5uZXJzfGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDk4OTUixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak rozchodzić buty sportowe?

1 maja 2023

Chodzenie w zbyt ciasnych butach może skończyć się bolesnymi otarciami. Dlatego dobrze jest wybierać warianty przynajmniej kilka milimetrów większe, przez co łatwiej będzie z nich korzystać. Czasem w euforii zakupowej…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady