wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Przyciemniane szyby – przepisy prawa – jak bardzo można przyciemniać?

Przyciemniane szyby - przepisy prawa - jak bardzo można przyciemniać?

Przyciemniane szyby – jakie zalety?

Przyciemniane szyby to obecnie bardzo często stosowana modyfikacja samochodu. Można tego dokonać oddając auto w ręce specjalisty lub wykonać czynność samodzielnie. Zwolennicy takiego rozwiązania w swoim pojeździe zwracają uwagę na plusy – mniejszą podatność na zmianę temperatury, mniejsze nagrzewanie wnętrza w lato oraz wolniejszą utratę ciepła w zimę. Przyciemnione szyby zmniejszają działanie promieni słonecznych, co wpływa pozytywnie na widoczność podczas jazdy.

Uregulowanie prawne

Przede wszystkim, folia którą oklejamy szyby musi posiadać specjalny atest – z Instytutu Szkła i Ceramiki (ISiC). Jest on niezbędny do tego, by auto mogło zostać dopuszczone do ruchu. Instytut podejmuje między innymi decyzje o tym, czy dana folia nie stwarza zagrożenia dla dla ruchu na drodze. Najważniejszym założeniem jest odpowiednia przepuszczalność światła, która w przypadku szyby czołowej i szyb bocznych wynosi powyżej 70%. Mówi o tym art. 8 ust. 5 pkt. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Szyby tylne natomiast nie mają takich ograniczeń, o ile auto posiada dwa lusterka boczne.

Możliwe konsekwencje przyciemnianych szyb

W przypadku nieodpowiednio przyciemnionych szyb (np. użycie nieodpowiedniej folii, zbyt mała przepuszczalność światła) możemy zostać ukarani przy kontroli policyjnej. Jeżeli funkcjonariusze dysponują odpowiednim sprzętem, wykorzystują wówczas urządzenie do mierzenia przepuszczalności światła. W przypadku braku takich narzędzi, policjanci oceniają przyciemnienie za pomocą wzroku i mogą poprosić o zdjęcie folii.

Jeżeli jednak szyba została poddana piecowej metalizacji do osiągnięcia efektu bądź też okleina jest zbyt mocno przytwierdzona, policjanci są uprawnieni do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Kierowca może go odzyskać, ukazując zaświadczenie od diagnosty o zgodności folii z przepisami. Dodatkowo za nieprawidłowo przyciemnione szyby grozi mandat karny w wysokości od 20zł do 500zł. Aby uniknąć niepotrzebnych konsekwencji prawnych, najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalisty, by ten przyciemnił nasze szyby zgodnie z przepisami.

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Co to jest Instagram? Wiele możliwości w jednym miejscu

1 lutego 2021

Każdy z nas lubi robić zdjęcia nie tylko do albumu, ale także po to, by móc się nimi pochwalić. Kiedyś fotografie gromadziło się w szufladach teraz, można to robić w…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady