wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Najpopularniejsze tkaniny na garnitury

Najpopularniejsze tkaniny na garnitury

Wełna stanowi najlepszy materiał na garnitur na miarę, pomimo kilku minusów, jakie posiada. Wszelkie wady są przez producentów garniturów niwelowane domieszkami innych materiałów, najczęściej włókien syntetycznych i sztucznych.

Materiał garnituru zależy od jego przeznaczenia i kosztów, ponieważ wysokiej jakości materiały oraz rzadkie rodzaje są kosztowniejsze. W poniższym artykule o tym, jakie materiały na garnitur są najlepszym wyborem.

Materiał na garnitur – rodzaje

  • Tkaniny naturalne

Łatwo można się domyślić, iż są to produkty naturalne, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Oznacza to, że można je znaleźć w przyrodzie. Należą do nich wełna, bawełna, len, jedwab.

  • Tkaniny sztuczne

Sztuczne materiały powstają w wyniku obróbki chamicznej w laboratoriach, ale ich pierwotna wersja pochodzi z naturalnych surowców. Na przykład tworzone są z celulozy drzewnej. Należą do nich między innymi modal, acetat, czy popularna wiskoza.

  • Tkaniny syntetyczne

To kategoria czysto chemicznych materiałów, które powstają w skutek syntezy polimerów. Do ich wytworzenia koneiczna jest ropa naftowa, a należą do nich m.in. poliester, nylon, polar. Wykorzystywane są rzadko przy produkcji garniturów na zamówienie.

Jaki skład powinien mieć garnitur trwały i komfortowy?

Garnitury wykonywane z wełny prezentują się znakomicie, ale ich ułomnościami jest wymagająca pielęgnacja oraz trwałość. Wełna ma wiele odmian (m.in. tweed lub wełna merynosowa), ale wszystkie łączy tendencja do szybkiego zużywania przy częstym noszeniu.

Z tego powodu, jeżeli szukamy materiału na garnitur na specjalne okazje to czysta wełna będzie idealna. Jednak dla modeli na co dzień lepiej sprawdzą się mieszanki wełny i poliestru, elastanu lub poliamidu. Domieszki sprawiają, że materiał staje się wytrzymalszy, mniej ulega gnieceniu i łatwiej go czyścić. Nie wymaga wtedy tak wiele uwagi, jak czysta wełna.

Garnitury z innych naturalnych materiałów

Najpopularniejszym obecnie materiałem, gdy chodzi o szycie garniturów na miarę jest bawełna. Często wykorzystuje się przy tym bawełnę także z domieszkami syntetyków lub włókien sztucznych, najczęściej poliestru. Garnitury bawełniane tworzone są jako eleganckie, na specjalne okazje i również casualowe.

Innym materiałem, z którego szyte są garnitury jest len. Jednak są to typowe letnie modele, które mają zapewnić komfort i przewiewność w upalne dni. Mają bardziej nieformalny charakter i najczęściej występują w jasnych kolorach.

Napotkać można także garnitury wykonane aksamitu lub zamszu. Są one przyjemne w dotyku. Jednak spotykane są rzadko.

Może spodobać Ci się również:

photo 1419640303358 44f0d27f48e7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1NXx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Czy należy bać się niemieckiego wypowiedzenia umowy o pracę? Sprawdź, co może Cię ochronić przed zwolnieniem

1 lutego 2024

Zapewne wiesz, że formą zakończenia współpracy z daną firmą jest otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę. Wypowiedzenie należy do dokumentów, które zazwyczaj nie wywołują zadowolenia na twarzy zwalnianych pracowników. Czy należy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady