sobota, 05 października 2024r.

Laserowe leczenie trądziku różowatego – czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Laserowe leczenie trądziku różowatego - czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Trądzik różowaty (acne rosacea) jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy. Zazwyczaj dotyka kobiet w dojrzałym wieku. Pierwsze objawy mogą się pojawić po 25 r. ż. U mężczyzn  jednak przybiera dużo cięższą postać. Przyczyny nadal nie są dokładnie znane, mówi się o uwarunkowaniach genetycznych. Na jego pojawienie się mogą być narażone osoby mające cerę naczynkową.

Leczenie trądziku różowatego 

Niestety, całkowite pozbycie się problemu nie jest możliwe. Na szczęście stosując odpowiednie leki, kosmetyki oraz zabiegi, można spowolnić rozwój choroby i ograniczyć pojawianie się kolejnych zmian na skórze. 

Jeszcze do niedawna podstawowym środkiem leczenia były farmaceutyki, w tym antybiotyki, leki hormonalne lub retinoidy. Niestety nie zawsze taka terapia daje pożądane rezultaty. Dlatego coraz więcej osób zwraca się w stronę laserowego leczenia, które dla niektórych jest ostatnią deską ratunku. 

Medycyna estetyczna w walce z trądzikiem

Laser przynosi efekty znacznie szybciej, niż stosowanie miejscowych środków farmakologicznych, ponadto jest polecany dla pacjentów, którzy nie reagują na terapię farmakologiczną. 

Przy pomocy lasera działamy na przyczynę trądziku, czyli rozszerzone naczynka, a nie tylko na objawy. Emitowane światło przyspiesza gojenie się zmian i zapobiega powstawaniu nowych. Odpowiednio dobrana wiązka wnika w głębsze warstwy skóry, ograniczając produkcję sebum. Dodatkowo, taka metoda leczenia trądziku ma właściwości odkażające i obkurczające pory.

Światło lasera zostaje pochłonięte przez hemoglobinę, obecną w rozszerzonych naczynkach, i nie uszkadza cery. Dzięki temu zabieg jest nie tylko mało inwazyjny, ale i wysoce skuteczny.  

Oczywiście, stosując takie leczenie trądziku, nie można zapominać o właściwej pielęgnacji, która wspomaga wymarzony efekt. 

Przeciwwskazania do terapii laserem 

Istnieją pewne przeszkody. Są to:

  • ciąża oraz laktacja,
  • zażywanie leków lub ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, rumianek),
  • choroby tj.: bielactwo, padaczka, choroby nowotworowe, żółtaczka typu B i C,
  • przyjmowanie sterydów, antybiotyków, leków z witaminą A. 

Leczenie laserem – o czym pamiętać 

To zabieg, który gwarantuje pozbycie się zmian oraz nieestetycznych blizn. Jednak nie usuwa przyczyn! Po pewnym czasie zmiany mogą powrócić. Wówczas niezbędne będzie powtórzenie wszystkich metod leczenia trądziku różowatego. Mimo to, sposób ten cieszy się ogromnym powodzeniem, ze względu na to, że jako jedyny pozwala osiągnąć wymarzony wygląd oraz dobre samopoczucie.

Może spodobać Ci się również:

Pomoc kuchenna - obowiązki. Pomoc kuchenna - zakres obowiązków

Pomoc kuchenna – obowiązki. Pomoc kuchenna – zakres obowiązków

12 lutego 2020

Pracując w kuchni, nie trzeba być zawodowym kucharzem. Czasem wystarczy aktualna książeczka sanepidu, znajomość zasad BHP i trochę wprawy w przyrządzaniu podstawowych potraw. W końcu trudno oczekiwać, by do pokrojenia…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady