wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Jaki piasek do piaskarki syfonowej?

Jaki piasek do piaskarki syfonowej?

Piaskowanie to proces technologiczny, polegający na czyszczeniu bądź kształtowaniu dowolnej powierzchni. Odbywa się on w strumieniu sprężonego powietrza lub cieczy, przy pomocy materiału ściernego. Proces piaskowania można przyrównać do szlifowania, z tą różnicą, że piaskowana powierzchnia uzyskuje charakterystyczną szorstkość. Ta metoda pozwala na oczyszczenie trudno dostępnych lub zakrzywionych powierzchni. 

Czym piaskujemy?

Ścierniwem do piaskarki może być np. piasek kwarcowy, szkło, śrut staliwny, suchy lód, a nawet metal czy żużel. W zależności od rodzaju piaskowania (pyłowego lub bezpyłowego) wyróżniamy piaskarki kabinowe, inżektorowe, syfonowe i ciśnieniowe. 

Tych pierwszych używamy w procesie piaskowania bezpyłowego. Posiadają zamknięty obieg ścierniwa, odsysany przez odciąg. Piaskarki syfonowe tymczasem służą do oczyszczania lub matowienia różnego rodzaju powierzchni. Możemy stosować różne typy ścierniwa, ale bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie piasku kwarcowego. Sprawdza się zarówno w warsztacie, jak i przy renowacji lub konserwacji.

Piaskarki inżektorowe i ciśnieniowe wykorzystujemy w procesie piaskowania pyłowego – przy ich obsłudze musimy zwracać szczególną uwagę na przepisy BHP i używanie odzieży ochronnej. Piaskarki inżektorowe służą do lżejszych prac, np. usuwania niewielkiej korozji. Piaskarki ciśnieniowe pracują pod większym ciśnieniem, więc sprawdzają się w najtrudniejszych nawet warunkach. 

Jak odbywa się piaskowanie?

Pracę piaskarki możemy podzielić na trzy etapy. Pierwszy to oczyszczanie powierzchni ze starych powłok malarskich, rdzy lub innych zanieczyszczeń. Następnie dokonuje się ujednolicenia powierzchni. W ostatnim etapie nadajemy jej odpowiedniej chropowatości, przygotowując ją na malowanie, metalizację lub laminowanie.

Jaki piasek do piaskowania? 

W zależności od tego, jaką powierzchnię zamierzamy obrabiać, mamy do wyboru różne materiały ścierne. Najbardziej popularny pozostaje piasek do piaskowania – na przykład piasek kwarcowy, ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na czynniki mechaniczne i chemiczne. Idealnie sprawdza się do obrabiania karoserii i felg samochodowych, renowacji starych obiektów bądź czyszczenia stali.

Parametry piasków – co należy wiedzieć

Ścierniwo dobiera się specjalnie z myślą o czyszczeniu powierzchni metodą strumieniowo-ścierną, dlatego musimy zwracać uwagę na jego granulację, frakcję oraz wilgotność, która powinna wynosić poniżej 0,2%.

Może spodobać Ci się również:

Benefit - co to? Benefity dla pracowników

Benefit – co to? Benefity dla pracowników

18 maja 2020

Coraz częściej pracodawcy oferują różnego rodzaju benefity dla pracowników. Są to świadczenia pozapłacowe, które mają za zadanie przywiązać zatrudnionego do firmy i sprawić, że będzie się czuł w niej dobrze.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady