wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Jak skutecznie uczyć się języka obcego?

unnamed file 10

Znajomość języków obcych to dostęp do ludzi z całego świata i wiedzy, którą posiadają. Nauka języka obcego powinna zaczynać się jak najwcześniej, ale też nigdy nie jest na nią za późno. Już w szkole podstawowej kładziony jest nacisk na znajomość języków, ale ich nauka nie każdemu przychodzi z łatwością.

Szkolne metody nauki języka nie są dla każdego.

Żeby skutecznie nauczyć się języka obcego trzeba tego chcieć. I nie chodzi wcale o zdobycie dobrej oceny. Powód musi być głębszy. Nauka języka w szkole to dopiero początek. Dziecko zaznajamia się z podstawowym słownictwem, gramatyką, melodią języka, która mu się spodoba lub nie. Prawdziwa nauka zaczyna się wtedy, gdy umiejętność rozmawiania w danym języku jest Ci potrzebna do komunikacji w realnym życiu. Ale zacząć należy od podstaw. A tymczasem nauka idzie jak po grudzie i zniechęcone dziecko coraz trudniej zmotywować.

Jak wspierać dziecko w nauce języka?

Jest wiele sposobów, żeby rozbudzić zainteresowanie danym językiem. Możecie uczyć się razem. Rodzic, który wspiera w ten sposób swoją pociechę, po pierwsze zyska w oczach dziecka (też jest trudno, ale próbujesz), po drugie ma szansę nauczyć się języka. Jeżeli akurat umiesz dany język, sprawa jest ułatwiona, robisz sobie powtórkę i pokazujesz, że można. W końcu ty już go znasz.

Mówi się, żeby otoczyć się językiem. Oczywiście bez przesady i na właściwym poziomie, adekwatnym do umiejętności dziecka. Ale słuchanie piosenek, oglądanie serialu czy bajki w danym języku jest jak najbardziej możliwe. Można grać w gry, czytać proste książeczki.

Warto urozmaicić naukę. Wkuwając słówka, można wspomagać się kolorowymi fiszkami, aplikacjami na telefon. Gramatykę może tłumaczyć dodatkowa książka z ćwiczeniami lub korepetytor. Obecnie korepetycje mogą się odbywać online, co znacznie ułatwia elastyczny dobór godzin i manewrowanie lekcjami tak, żeby dopasować je do potrzeb ucznia. Dzięki korepetycjom online np.: z niemieckiego, każdy uczeń ma dostęp do świetnych nauczycieli niezależnie od miejsca zamieszkania. Co jeszcze zyska dziecko dzięki korepetycjom? Będzie umiał zastosować gramatykę w praktyce, bo nareszcie ktoś mu to dobrze wytłumaczy. Nauczy się też poprawnie wymawiać słówka. Wsparcie, jakie może dać dziecku korepetytor, może przełożyć się nie tylko na lepsze oceny, ale na faktyczne zainteresowanie danym językiem.

 

Kiedy dziecko odkryje skuteczną metodę uczenia się języka, jest bardzo prawdopodobne, że nauczy się kolejnych. Pokaż dziecku, jak i gdzie może skorzystać ze znajomości języka. Przełożenie swojej wiedzy na praktyczne zastosowanie będzie najlepszą zachętą do dalszej nauki. 

Może spodobać Ci się również:

photo 1490818387583 1baba5e638afcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxzbW9vdGhpZSUyMGRyaW5rfGVufDF8MHx8fDE2NjAyMTc4MDIixlibrb 1.2.1q80w1080

Jakie warzywa i owoce spożywać dla poprawienia wzroku?

1 lipca 2022

Wśród tak dużej ilości technologii wymagającej używania narządu wzroku, oczy szybko się męczą i coraz częściej następuje pogorszenie ich stanu zdrowia. O wzrok należy dbać, zachowując odpowiednią higienę oczu, a…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady