czwartek, 11 kwietnia 2024r.

Jak często należy chodzić do dentysty? O czym musisz pamiętać, aby mieć zdrowe i ładne zęby?

photo 1629909613654 28e377c37b09cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE1ixlibrb 4.0.3q80w1080

Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej bezpośrednio przekłada się na stan zębów. Regularne szczotkowanie oraz skorzystanie z innych akcesoriów przeznaczonych do czyszczenia zębów, pozwala na zachowanie ich w jeszcze lepszym stanie. Jednak dbanie o zęby, pomimo że jest najistotniejsze, to nie wszystko. Wciąż rzadko odwiedzamy gabinet stomatologiczny, a jest to niezwykle ważne. Jak często trzeba, więc chodzić do stomatologa i czym grozi unikanie wizyt?

Jak często należy chodzić do stomatologa?

Wizyty kontrolne u stomatologa powinny odbywać się co najmniej 2 razy w roku. Regularnie odwiedzając stomatologa, masz pewność, że twoje zęby są zdrowe. Dodatkowo podczas wizyty stomatolog może wychwycić nieprawidłowości i wdrożyć leczenie.

Wychwycenie niewielkich ubytków w zębie i wyleczenie ich nie wiąże się aż z tak dużą ingerencją w zęba. Zdarza się, że stomatolog może zalecić pacjentowi częstsze wizyty w gabinecie stomatologicznym, jednak najczęściej stoi za tym ważny powód. Oczywiście do stomatologa powinieneś udać się także w chwili, gdy pojawią się dolegliwości bólowe bądź sam zaobserwujesz jakieś nieprawidłowości.

Co może się stać, gdy będziesz unikać wizyty u dentysty?

Unikanie wizyt u stomatologa nie prowadzi do niczego dobrego. Nawet gdy dobrze dbasz o higienę jamy ustnej, może dojść do powstania ubytków. Ubytki na samym początku nie dają żadnych objawów, a jeśli się już one pojawią często mamy do czynienia z zaawansowaną próchnicą.

Stan jamy ustnej przekłada się na stan całego organizmu. Poza tym nieleczone zęby to także ogromny problem estetyczny. Próchnica powoduje wypadanie zębów lub konieczność ich ekstrakcji w momencie, gdy mamy do czynienia poważną próchnicą.

Warto dodać, że ubytki mają także niekorzystny wpływ, jeżeli chodzi o ciążę. Kobiety spodziewające się dziecka powinny również odwiedzać dentystę i jeśli zajdzie taka potrzeba leczyć zęby.

Wizyty stomatologiczne na NFZ i prywatnie

Pacjenci mogą skorzystać z wizyt refundowanych przez NFZ i wizyt prywatnych. To, z jakiego rodzaju wizyty skorzystamy jest kwestią indywidualną. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku wizyt na NFZ czas oczekiwania jest znacznie dłuższy.

Zupełnie inaczej wygląda to, jeżeli chodzi o wizyty prywatne. Tutaj pacjenci nie muszą długo czekać i mogą skorzystać z leczenia przy zastosowaniu nowoczesnych urządzeń i technik, jakie oferuje klinika dentystyczna.

Niestety leczenie na fundusz nie daje takiej możliwości. Często w gabinetach prywatnych czujemy się bardziej komfortowo z uwagi na odpowiednie podejście stomatologa do pacjenta i chętnie chodzimy na kolejne wizyty.

Może spodobać Ci się również:

Jaki materac dla niemowlęcia? Czym kierować się przy wyborze materaca do spania?

Jaki materac dla niemowlęcia? Czym kierować się przy wyborze materaca do spania?

27 lipca 2020

Kochający rodzice chcą zadbać o każdy aspekt życia ich maleństwa. Ogromne znaczenie dla zdrowia i komfortu niemowlęcia ma miedzy innymi odpowiedni wybór materaca, który znajdzie się w jego łóżeczku. Przez…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady