sobota, 13 lipca 2024r.

Ile kalorii ma pizza wegetariańska? Sprawdź czy faktycznie jest zdrowsza

photo 1581873372796 635b67ca2008ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

To najpopularniejsze danie typu fast-food, którego smak zna chyba każdy. Pizza może stanowić świetną przekąskę na imprezę, a niektórzy jedzą ją jako pełnowartościowy posiłek. Bardzo często słyszy się jednak o tym, że jest ona niezdrowa i stanowi prawdziwą bombę kaloryczną dla naszego organizmu. Czy faktycznie tak jest? I co z pizzą wegetariańską, która powinna być z założenia zdrowsza?

Ciasto dostarcza większości kalorii w pizzy

Spód ulubionej potrawy najczęściej przygotowywany jest na bazie mąki pszennej. To ona w głównej mierze odpowiada za wysoką kaloryczność potrawy. Węglowodany i cukry zawarte w jej składzie sprawiają, że pojedynczy kawałek pizzy może mieć nawet 400 kcal. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy jest to wariant wegetariański, czy klasyczna pizza z szynką i serem.

Oczywiście kaloryczność potrawy podbijają również niektóre dodatki. Mowa tu na przykład o tłustych wędlinach, boczku, serach żółtych oraz oliwie z oliwek. Nie oznacza to jednak, że potrawa jest źródłem jedynie pustych węglowodanów. Pizza zawiera sporo witamin, duże ilości likopenu, który wspomaga pracę jelit oraz błonnika.

Pizza wegetariańska  jakie składniki może zawierać?

W takim wariancie najczęściej występuje klasyczny sos pomidorowy oraz dodatek warzyw i suszonych ziół. Klasyczna pizza przygotowywana jest na cienkim cieście, co częściowo obniża kaloryczność potrawy. Niestety jak wskazują badania również taki wariant jest dość kaloryczny, a pojedynczy średni kawałek może z powodzeniem zastąpić drugie śniadanie.

Czy da się coś zrobić, by obniżyć kaloryczność potrawy? Jedynym wyjściem jest zmniejszenie objętości ciasta lub zastąpienie mąki pszennej innym produktem, takim jak mąka orkiszowa. W takim wypadku jednak musimy liczyć się ze znaczącą zmianą smaku i aromatu pizzy. Ciasto może też inaczej się zachowywać podczas formowania, co utrudni proces przygotowania.

Jak często możemy jeść pizzę?

Wszystko zależy od trybu życia, jaki prowadzimy. Jeśli nie mamy nadwagi, często aktywnie spędzamy czas i nie chorujemy na cukrzycę oraz inne schorzenia cywilizacyjne możemy częściej pozwolić sobie na dwa lub trzy kawałki ciasta. Trzeba jednak uważać, by nie przedawkować ilości kalorii, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przybierania na wadze.

W nieco trudniejszej sytuacji są osoby cierpiące na cukrzycę lub otyłość. Pizza w Krakowie na Krowodrzy jedzona zbyt często może przyczynić się do pogorszenia ich stanu i zwiększenia masy ciała. W takim wypadku lepiej unikać fast-food’ów, choć od czasu do czasu zawsze można pozwolić sobie na kawałek smakowitej potrawy.

Może spodobać Ci się również:

photo 1439147229757 b3e2a7731fc8ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Co to jest eko jazda? Sprawdź w jaki sposób obniżyć wydatki na paliwo

1 czerwca 2023

Przez wysokie koszty eksploatacji pojazdów, wielu z nas decyduje się na wykorzystanie miejskich środków komunikacji. Oczywiście, w przypadku gdy mamy krótką drogę do pracy, takie rozwiązanie będzie korzystniejsze. Innym rozwiązaniem…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady