czwartek, 30 czerwca 2022r.

Ile kalorii ma pizza? Pizza jak z pizzerii

Ile kalorii ma pizza? Pizza jak z pizzerii

Czy pizza może być zdrowa? Ile kcal kryje w sobie ten pyszny włoski wynalazek? Rozważania tego typu, charakterystyczne dla osób dbających o swój wygląd, mają szczególne uzasadnienie przed szybko nadchodzącymi wakacjami. Wszystkie nadmiarowe kalorie, które odłożyły się nam w charakterze tkanki tłuszczowej ujrzą światło dzienne podczas wylegiwania się na plaży w bikini. I wtedy nie będzie miało znaczenia, który produkt reklamowany jako „fit” czy „bio” je dostarczył. Spróbujmy jednak zgłębić temat i zastanowić się, ile kalorii ma pizza.

Ile kcal ma pizza z pizzerii?

Pytanie zadaliśmy prowokacyjnie, ponieważ ilość kilokalorii nie zależy od tego, czy ciasto robiliśmy w domu, czy zostało wykonane w pizzerii. Podobnie jak smak nie zależy od miasta w Polsce. Kraków może mieć równie dobre wyroby, jak inne miasta. Co więcej, pizza na dowóz może smakować równie wybornie, jak ta jedzona w lokalu. Wracając jednak do tematu, ogólnie podaje się, że pizza na średnim cieście ma 266 kcal w 100 g produktu. Wyliczenie jest bardzo uproszczone, ponieważ wartość energetyczna zależy nie tylko od grubości ciasta, ale również dodatków, które się na nim znajdą. 

I tak, jeśli przejrzymy dane, które podaje na swojej stronie pewna pizzeria, znajdziemy informację, że:

  • pizza Peperoni dostarcza 263,84 kcal;
  • pizza Saporito – 163,13 kcal na każde 100 g. 

Ale uwaga! Jeśli zjemy całą, małą pizzę o średnicy 24 cm, wartość ta może wzrosnąć nawet 5-krotnie. Jednorazowy skok w bok może zatem zaspokoić nasze zapotrzebowanie energetyczne na 1/3 dnia. 

Pizza jak z pizzerii w ramach pracy domowej

Czy domowa pizza wypada w tym bilansie lepiej? Niestety, nie! I to niezależnie czy na wierzch damy więcej warzyw, czy nie. Praktyka pokazuje, że ciasto wykonywane w domu jest często grubsze, a także zawiera więcej dodatków. Musimy pamiętać, że restauracje dość gospodarnie obchodzą się z produktem, a dla siebie niczego nie żałujemy. Jak zatem siedząc w domu uzyskać efekt pizzy jak w pizzerii i zachować jej właściwości odżywcze? 

Leniwa alternatywa – pizza na dowóz 

Najprostszym rozwiązaniem jest złożenie zamówienia telefonicznie lub on-line. Pizza na dowóz sprawi, że nie opuszczając murów otrzymamy firmowy wyrób, który będziemy mogli skonsumować w domu. Osoby liczące spożyte kalorie mogą przy okazji sprawdzić wartość energetyczną sprzedanego placka na stronie restauracji lub uzyskać taką informację od personelu. Kraków jest znany z genialnych miejsc, gdzie można smacznie zjeść. Zamiast zatem kombinować, warto czasem zapomnieć o diecie i wyjść na miasto lub zamówić dostawę.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Licznik motogodzin – jak działa? I do czego służy?

1 marca 2021

Zazwyczaj  akcesoria do pomiaru długości przejechanej przez urządzenie nie są instalowane w motocyklach. Jednak takie narzędzie może być przydatne. Obecnie często wykorzystywane są zewnętrzne liczniki. To niewielkie urządzenia działające na…

Czytaj więcej