wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Ile jest pytań na prawo jazdy kat. B? Egzamin teoretyczny

Ile jest pytań na prawo jazdy kat. B? Egzamin teoretyczny

Państwowy egzamin na prawo jazdy kategorii B jest jednym z najpopularniejszych testów, do którego każdego roku przystępują tysiące młodych, jak i starszych osób, chcących uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdu – najczęściej samochodu. W celu zdobycia upragnionego prawa jazdy, kandydat musi na samym początku zaliczyć kurs, który obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną, przygotowującą kandydata do sprawnego radzenia sobie na drodze. Kolejnym etapem zbliżającym nas do zdania egzaminu państwowego jest zaliczenie jego części teoretycznej. Jak wygląda test, jak dużo materiału musimy opanować i czy nauka jest wymagająca?

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

To dla niektórych trudniejsza część całego sprawdzianu wiedzy. Na sam egzamin składają się 32 pytania, które swoim zakresem obejmują zarówno wiedzę podstawową z zakresu kodeksu drogowego, znajomości przepisów oraz znaków drogowych, ale też pytania specjalistyczne, które wymagają od zdającego dogłębnej wiedzy na temat mechaniki prowadzenia samochodu i jego budowy oraz wyposażenia. Na każde z pytań egzaminowany ma 35 sekund, z czego 20 to zapoznanie się z pytaniem i 15 – odpowiedź. Każde z pytań ma inną wagę punktową – możemy otrzymać 1, 2 bądź 3 punkty. By egzamin można było uznać za zaliczony, niezbędne jest uzyskanie 68 punktów na możliwe 74.

Jaki materiał musi opanować przyszły kierowca?

Pytania są losowo wybierane z szerokiej puli, które są powszechnie przez wszystkich znane. Jeżeli chodzi o kategorię B, suma pytań wynosi 1866. Jest to duża liczba, a poznanie ich wszystkich wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Pytania, jak wcześniej wspomniano, dotyczą wszystkich najważniejszych obszarów związanych ze znajomością przepisów, znaków drogowych, odpowiedniego zachowania się na drodze w przypadku różnych incydentów, jak również znajomości budowy pojazdu.

Czy nauka pytań jest trudna?

Nie jest to trudne zadanie, jednak by ze spokojem podejść do egzaminu i zdać go za pierwszym razem, niezbędne jest rozpoczęcie nauki odpowiednio wcześniej i systematyczne wykonywanie symulacji egzaminu, co pozwoli nam na opanowanie całości lub zdecydowanej większości materiału. Rozpoczęcie nauki na 2 lub 3 dni przed egzaminem sprawi, iż będziemy przeładowani wiedzą, którą ciężko nam będzie w szybki sposób wykorzystać. Kluczem do zaliczenia testu teoretycznego jest konsekwentne poznawanie całej bazy pytań już na około miesiąc przed planowanym egzaminem.

Może spodobać Ci się również:

photo 1547073044 67b2ec97ed0ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5NHx8bmlrZSUyMGFkaWRhcyUyMHNob2VzfGVufDF8MHx8fDE3MDM3NzIzMTl8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Ile kosztują halówki profesjonalnej firmy?

1 stycznia 2024

Do gier zespołowych na obiektach sportowych halówki wydają się być najlepszym wyborem. Są one wygodne, lekkie i zapewniają właściwą stabilizację kroków, przez co nasze ruchy są bardziej zwinne. Nie wszystkie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady