sobota, 13 lipca 2024r.

Ile czasu można przebywać na zwolnieniu lekarskim w Niemczech?

Ile czasu można przebywać na zwolnieniu lekarskim w Niemczech?

Na chorobę nie mamy żadnego wpływu. Zwykle dopada nas niespodziewanie, a czas rekonwalescencji zależny jest przede wszystkim od rodzaju dolegliwości. Pobyt na zwolnieniu lekarskim jest idealnym czasem na przejście całej kuracji, aby móc w pełni sił i zdrowia wrócić do pracy.

Chorobowe a praca w Niemczech — co musisz wiedzieć?

Pobyt na zwolnieniu lekarskim jest sytuacją losową, nie oznacza to jednak, że pracownik nie jest zobowiązany do podjęcia odpowiednich kroków w firmie. Jedną z podstawowych czynności, jakich należy dokonać, jest możliwie jak najszybsze poinformowanie pracodawcy o niedyspozycji. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku pracownik może narazić na szereg przykrych konsekwencji.

Zawiadomienie pracodawcy powinno nastąpić jeszcze zanim chory uda się do lekarza. Nie powinno jednak umknąć jego uwadze, że zwolnienie lekarskie należy doręczyć najpóźniej do czterech dni od momentu jego otrzymania. Dla przykładu: pracownik zachorował w poniedziałek, o czym od razu poinformował firmę, tego samego dnia skorzystał z wizyty lekarskiej. Zaświadczenie o niezdolności do pracy musi dostarczyć najpóźniej do czwartku.

Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim?

Kwestia ta nie jest w żaden sposób normowana prawnie. Przepisy nie regulują żadnego z góry określonego terminu. Zdarzają się też sytuacje, w których choroba jest na tyle poważna, że trudno wymagać od pracownika powrotu do czynnego życia zawodowego.

Niemniej, trzeba liczyć się z tym, że świadczenia za pobyt na zwolnieniu lekarskim są ograniczone czasowo. Chorobowe wypłacane jest do 78 tygodni. Przez pierwsze sześć obowiązek ten spoczywa na pracodawcy. Jeśli pracownik wymaga dłuższej rekonwalescencji, za pozostały czas chorobowego płaci kasa chorych. Warto wiedzieć, że jeśli zwolnienie zostaje dostarczone do firmy, pracownik nie ma obowiązku informowania swoich przełożonych o tym, co mu dolega.

Wynagrodzenie za pobyt na zwolnieniu lekarskim

Każdy pracownik, przebywający na L4, ma prawo do wynagrodzenia za czas spędzony na chorobowym. Przez pierwsze sześć tygodni otrzymuje dokładnie taką samą pensję, jak w przypadku aktywnego świadczenia pracy. Po upływie tego czasu, kiedy za świadczenia odpowiada kasa chorych, zwykle wypłacane jest 70% jego pensji liczonej netto.

Należy mieć na uwadze, że pracodawca ma prawo do skontrolowania pracownika, aby określić, czy choroba nie jest symulowana. Jeśli zatrudniony został zobowiązany do pozostania w domu, należy bezwzględnie tego przestrzegać. Jeśli dojdzie do kontroli, a pracownika nie będzie w domu, może się to negatywnie na nim odbić.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 7

Jak wynająć mieszkanie?

1 marca 2021

Chcesz zacząć zarabiać pieniądze na wynajmowaniu nieruchomości? Myślisz, że po prosty wystarczy zamieścić ogłoszenie w sieci i czekać na odpowiedź? Niestety nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady