piątek, 01 marca 2024r.

Gdzie oddać przeterminowane środki ochrony roślin?

W tradycyjnym rolnictwie wykorzystuje się wiele preparatów, które mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo upraw, poprawić jakość oraz ilość plonów. Problemem wielu rolników są zalegające, przeterminowane nawozy. Co należy z nimi zrobić? Gdzie można się ich pozbyć?

Jak utylizować przeterminowane środki ochrony roślin?

Istnieje tak naprawdę tylko i wyłącznie jeden sposób poprawnego i legalnego pozbycia się przeterminowanych środków ochrony roślin. Preparaty muszą zostać przekazane do firmy, która zajmuje się utylizacją środków ochrony roślin i posiada odpowiednie zezwolenia do prowadzenia tego typu działalności. Gdzie można znaleźć taką firmę? Informacje o nich można znaleźć w Oddziale Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictw. Wystarczy kontakt telefoniczny. Uzyska się tam informacje zarówno o adresach, jak i danych kontaktowych do pobliskich firm. Oczywiście można poszukać takich informacji samodzielnie. Jednocześnie najpierw warto zadzwonić i upewnić się, że firma zajmuje się takim rodzajem działalności.

Czego nie należy robić z przeterminowanymi środkami ochrony roślin?

Niektórzy rolnicy mogą chcieć wyrzucić przeterminowane środki do pojemnika na odpady komunalne. Nie jest to jednak właściwe. Środki ochrony roślin są substancjami niebezpiecznymi, często zawierają substancje toksyczne, które stanowią zagrożenie dla środowiska. Dlatego też nie należy ich wyrzucać do zwykłych pojemników na odpady.

Wykluczone jest także wylewanie ich do kanalizacji, zakopywanie, a także spalanie. Oczywiście nie można także ich wywozić do lasów, na dzikie wysypiska śmieci. Wszystkie te działania są niebezpieczne dla środowiska. Ponadto wyrzucając przeterminowane środki ochrony roślin narażasz się na konsekwencje prawne. Zasady dotyczące środków toksycznych i niebezpiecznych zostały zapisane w ustawie o ochronie roślin z 18 grudnia 2003 r.

Co robić z opakowaniem po zużytych środkach ochrony roślin

Warto także przyjrzeć się temu, co należy zrobić z opakowaniami po środkach ochrony roślin. Przede wszystkim, gdy wykorzystamy środek, to pojemnik należy przepłukać wodą, którą następnie należy wykorzystać podczas oprysku. Nie należy wylewać jej do kanalizacji, rzeki, czy też po prostu na ziemię, ponieważ może stanowić ona zagrożenie dla środowiska.

Oczyszczone opakowanie należy oddać do punktu sprzedaży. Polskie prawo zobowiązuje producentów i importerów do ich odebrania. Natomiast rolnicy mają obowiązek zwrócić opakowania po środkach, które wykorzystali. Nawet oczyszczonych pojemników nie należy wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci.

Może spodobać Ci się również:

photo 1560448076 957f79776e95cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3OXx8YXBhcnRtZW50fGVufDF8MHx8fDE2Nzc1ODkxMTQixlibrb 4.0.3q80w1080

Co oznacza wysoki standard mieszkania? Dlaczego wybór takich mieszkań to najlepsze rozwiązanie?

1 października 2023

Na rynku znajduje się ogromna ilość mieszkań znajdujących się w ofercie sprzedaży. Osoby szukające lokali mieszkalnych z pewnością spotkały się z określeniem mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Należy wiedzieć,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady