czwartek, 30 czerwca 2022r.

Dlaczego należy czyścić klimatyzację?

Dlaczego należy czyścić klimatyzację?

Klimatyzacja jest obecnie szeroko stosowana w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych czy zakładach produkcyjnych. Również większość nowoczesnych samochodów posiada klimatyzację w swoim standardowym wyposażeniu. Największą jej zaletą jest zapewnianie komfortu termicznego poprzez regulowanie temperatury powietrza.

Działanie klimatyzacji

Do głównych zadań układu należą:

  • obniżanie temperatury,
  • ogrzewanie pomieszczeń,
  • utrzymywanie odpowiedniej wilgotności,
  • oczyszczanie powietrza z bakterii, wirusów i grzybów,
  • usuwanie cząsteczek kurzu,
  • likwidacja roztoczy i innych alergenów,
  • jonizowanie powietrza,
  • usuwanie nieprzyjemnych zapachów.

Serwis klimatyzacji

Sprzęt powinien być systematycznie czyszczony. Tylko w pełni sprawny układ będzie spełniał swoją rolę w dystrybucji czystego powietrza o odpowiedniej temperaturze. Ponadto, urządzenie regularnie serwisowane będzie pracowało cicho, nie powodując dyskomfortu związanego z nadmiernym natężeniem hałasu.

Układy te są skomplikowane i wymagają corocznego przeglądu. Serwis klimatyzacji polega na szczegółowym sprawdzeniu pracy poszczególnych podzespołów, ich ewentualnych naprawach lub wymianie zużytych elementów. Serwisant dokonuje także kontroli ilości czynnika chłodzącego i poprawnego działania połączeń elektrycznych. W przypadku klimatyzatorów w pomieszczeniach sprawdza on również jakość zamocowania urządzeń.

W trakcie serwisowania klimatyzacji wykonywane jest również czyszczenie. Polega ono między innymi na dezynfekowaniu filtrów wewnętrznych i parownika jednostki wewnętrznej oraz oczyszczaniu skraplacza. Poza tym, instalację należy również odgrzybiać. Do tego celu wykorzystuje się ogólnodostępne pianki lub spray’e do odgrzybiania.

Dlaczego należy czyścić klimatyzację

Czyszczenie ma za zadanie poprawę jakości dostarczanego nam powietrza. W przypadku brudnych i zatkanych filtrów wewnętrznych urządzenie nie będzie działało prawidłowo. Jedną z przyczyn zaburzeń działania klimatyzatora jest fizyczne zatkanie filtra przez kurz lub pył. Dodatkowo, zanieczyszczone elementy nie oczyszczają powietrza z grzybów, drobnoustrojów czy alergenów. Jeżeli niedostatecznie często czyścimy klimatyzację – w pomieszczeniu lub samochodzie może pojawić się nieprzyjemny zapach, związany z zagrzybieniem instalacji.

Systematyczne i gruntowne czyszczenie ma szczególne znaczenie dla osób borykających się z alergią. W ich przypadku brak wymiany filtrów może doprowadzić do pojawienia się poważnych reakcji alergicznych. Ponadto, zalegająca wilgoć może przyczynić się do powstawania pleśni w pomieszczeniach lub pojazdach.

Serwis i czyszczenie klimatyzacji

W zależności od rodzaju i poziomu skomplikowania urządzenia, możemy czyścić je samodzielnie lub powierzyć tę pracę fachowcowi. Jeżeli posiadamy proste, pojedyncze urządzenie – możemy sami, kierując się instrukcją, wyczyścić filtry wewnętrzne. Jeżeli jednak nasza klimatyzacja składa się z szeregu połączonych ze sobą elementów, prace te należy pozostawić profesjonalnym serwisantom. Ponadto, firmy zajmujące się czyszczeniem mają większe możliwości. Poza zastosowaniem standardowych środków chemicznych, mogą oni oczyścić i odgrzybić urządzenie, wykorzystując np. ozonowanie lub ultradźwięki.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie dotykowym? Sprawdźmy od czego zależy cena

1 stycznia 2021

Uszkodzony ekran wyświetlacza, to jeden z najczęściej występujących problemów podczas eksploatacji telefonu. Chociaż, przy jedynie częściowym potłuczeniu szybki, jest on bardzo często bagatelizowany przez użytkownika. Wynika to z przekonania, że…

Czytaj więcej