czwartek, 30 czerwca 2022r.

Dentysta NFZ ile się czeka? Kiedy możemy skorzystać z usług stomatologa bez oczekiwania w kolejce?

Dentysta NFZ ile się czeka? Kiedy możemy skorzystać z usług stomatologa bez oczekiwania w kolejce?

Stomatologia to jedna z ważniejszych dziedzin w medycynie, co oznacza, że każdy z nas powinien regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Dostęp do stomatologa jest refundowany przez NFZ, a więc jeżeli zauważymy, że z naszymi zębami zaczyna dziać się coś złego, nie należy zwlekać z wizytą u dentysty. Zanim, jednak zapiszemy się do stomatologa, warto sprawdzić, ile czeka się na taką wizytę.

Wizyta u stomatologa – czas oczekiwania

Czas, jaki będziemy musieli czekać na wizytę u stomatologa na NFZ, jest kwestią indywidualną. Zdarza się, że aby móc skorzystać z usług dentystycznych, trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy. Jednak tak długie terminy nie dotyczą wszystkich gabinetów stomatologicznych, dzięki czemu nie zawsze musimy długo czekać.

Zazwyczaj czas oczekiwania to niecały miesiąc, jeżeli oczywiście nie odczuwamy bólu lub innych dolegliwości, które wymagałyby pilnej interwencji stomatologa. W przypadku problemów z zębami, które uniemożliwiałyby nam normalne funkcjonowanie dentysta zawsze, przyjmie takiego pacjenta bez kolejki.

Nieco inaczej to wygląda, jeśli chcemy zapisać się na wizytę kontrolną, żeby sprawdzić stan uzębienia. Wtedy pacjent zapisywany jest tak samo, jak pozostałe osoby niewymagające pilnej interwencji specjalisty.

Dentysta na NFZ – darmowe usługi dla każdego

Dla każdej ubezpieczonej osoby zawsze dostępny jest stomatolog Białystok NFZ. Oczywiście są pacjenci, którzy korzystają z usług prywatnych, jednak jest to już indywidualna decyzja takiego pacjenta. Poza tym nie wszystkie usługi są refundowane przez NFZ, więc zdarza się, że za wizytę w gabinecie stomatologiczny trzeba będzie zapłacić.

Warto jednak wiedzieć, że podstawowe usługi związane z leczeniem zębów są dostępne dla każdego, kto opłaca składki zdrowotne. Dzięki możliwości skorzystania z darmowych usług u stomatologa nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na budżet wielu osób.

Czy dentysta może odmówić przyjęcia?

W razie nagłej potrzeby dentysta nie może nam odmówić udzielenia pomocy. W sytuacji, kiedy będziemy odczuwać ból zęba, powinniśmy zostać niezwłocznie przyjęci. Tak samo wygląda to w przypadku dzieci, które również muszą zostać przyjęte pomiędzy oczekującymi w kolejce pacjentami.

Konieczność udzielenia pomocy przez stomatologa jest uregulowana przepisami. Jeżeli więc zajdzie potrzeba skorzystania z usług dentysty nie musimy się obawiać, że odmówi on nam przyjęcia. Gdy ból będzie naprawdę silny nie warto czekać, aż minie tylko udać się do gabinetu, który ma podpisany kontrakt z NFZ.

Może spodobać Ci się również:

Jak zmiękczyć pasek skórzany? Jakich sposobów unikać?

Jak zmiękczyć pasek skórzany? Jakich sposobów unikać?

1 marca 2021

Paski skórzane to dodatki, które możemy nosić zarówno do spodni, jak i do spódnicy. Co więcej, są one chętnie wybierane przez kobiety i mężczyzn. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiego…

Czytaj więcej