piątek, 01 marca 2024r.

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta?

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta?

Zakup nowego pojazdu wiąże się z wieloma sprawami administracyjnymi, które należało dopełnić pod groźbą kary finansowej. Zwłaszcza w przypadku zakupu auta używanego, formalności wymagały od kupującego odstania sporej chwili w Wydziale Komunikacji. Na szczęście w 2020 roku ma wejść w życie nowelizacja, która trochę ułatwi formalności związane z zakupem używanych samochodów.

Co nowego w prawie piszczy?

Główna zmiana dotyczy przerejestrowania samochodów kupowanych z wtórnego rynku. Do tej pory brak konieczności wymiany tablic rejestracyjnych obowiązywał wyłącznie osoby kupujące samochód w powiecie w którym posiadały meldunek, a dotychczasowa rejestracja, a oznakowanie samochodu było zgodne z obowiązującymi wymogami. Po wejściu w życie nowelizacji prawa o ruchu drogowym, zmiana tablic nie będzie konieczna, pod warunkiem, że auto jest już zarejestrowane w Polsce. Aby jednak tak się stało, kupujący będzie musiał wystąpić z odpowiednim wnioskiem.

Jest to zdecydowanie nie tylko ułatwienie w kwestii formalności, ale też pewna oszczędność dla kupującego – do tej pory wymiana tablic wiązała się z opłatami urzędowymi w wysokości 80,50 zł oraz opłatą za naklejki homologacyjne – 19 zł. Dzięki zniesieniu konieczności przerejestrowania pojazdy w kieszeni kierowcy zostanie zatem prawie 100 zł.

Jest to niewątpliwie ukłon w stronę petentów Wydziałów Komunikacji w całej Polsce, gdyż brak konieczności przerejestrowywania pojazdów pomoże rozładować kolejki w urzędzie i skróci czas oczekiwania na obsłużenie.

Jakie będą inne zmiany?

Dodatkową zmianą w ustawodawstwie będzie wprowadzenie możliwości rejestrowania pojazdu pod adresem zameldowania czasowego. Trzeba jednak spełnić jeden warunek – okres czasowego meldunku musi być dłuższy niż 6 miesięcy. To od kupującego będzie zależeć, czy po zakupie pojazdu będzie chciał w ogóle wymienić tablice rejestracyjne, a jeśli tak to który adres ma mieć na nich widoczny.

Wszystko wskazuje na to, że zmiany w prawie wejdą w życie już wkrótce, jednak należy pamiętać o tym, że dopóki tak się nie stanie, kupujący wciąż ma obowiązek przerejestrować zakupiony pojazd.

Może spodobać Ci się również:

Ława czy stół – jaki jest najlepszy wybór do salonu?

1 kwietnia 2022

W salonie nie powinno zabraknąć wygodnego miejsca do siedzenia oraz do postawienia kawy, czy poczęstunku dla gości. Urządzenie salonu tak, by było w nim klimatycznie i wygodnie uzależnione jest od…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady