środa, 10 lipca 2024r.

Benefit – co to? Benefity dla pracowników

Benefit - co to? Benefity dla pracowników

Coraz częściej pracodawcy oferują różnego rodzaju benefity dla pracowników. Są to świadczenia pozapłacowe, które mają za zadanie przywiązać zatrudnionego do firmy i sprawić, że będzie się czuł w niej dobrze. Na jakie dodatki najczęściej możemy się natknąć, szukając pracy?

System kafeteryjny dla pracowników – co to jest?

Platforma ta oferuje możliwość wyboru różnego rodzaju dodatkowych profitów spośród oferty prezentowanej przez pracodawcę. Najczęściej wybór jest limitowany do jednego lub kilku, ale nie musi tak być. Niekiedy benefity są całkowicie darmowe, innym razem firma oferuje dofinansowanie do określonej aktywności. Na jakie dodatki pracownik może najczęściej liczyć?

Rodzaje benefitów pracowniczych

Najczęściej spotykane świadczenia pozapłacowe mogą obejmować np. sfinansowanie udziału w szkoleniu lub konferencji. Ma to znaczenie zwłaszcza w tych firmach, które stawiają na rozwój pracownika lub pracują w branży, która często się zmienia i wymusza uaktualnianie stanu wiedzy.

Innym popularnym benefitem są karty sportowe. Może być to Fit Profit, OK. System, Benefit albo inna firma, która współpracuje z określoną listą obiektów sportowych. Moda na prowadzenie zdrowego trybu życia, która nadeszła z krajów zachodniej Europy, także w Polsce rozgościła się w najlepsze. Coraz więcej osób decyduje się, aby w wolnym czasie chodzić na siłownię, do klubu fitness albo na kurs tańca.

Świadczeniem pozapłacowym może być także dofinansowanie do posiłków. Tego typu rozwiązania chętnie stosują firmy, które mają duże zakłady produkcyjne lub magazyny, w których najczęściej znajduje się stołówka.

System kafeteryjny może także obejmować różnego rodzaju pakiety medyczne i ubezpieczeniowe w preferencyjnych cenach. Pozwala to na skorzystanie z opieki specjalisty, np. okulisty lub kardiologa, bez konieczności opłacania drogiej, prywatnej wizyty lub czekania godzinami w kolejce w publicznej przychodni. Dodatkowe ubezpieczenie na życie zaś może się okazać przydatne, kiedy zdarzy nam się wypadek, choroba lub narodziny dziecka.

Wreszcie, rozwiązaniem stosowanym przez np. duże sieci marketów handlowych mogą być bony lub talony na żywność. Tego typu kupony możemy na ogół zrealizować wyłącznie u danego pracodawcy.

Na co zwrócić uwagę, kiedy wybieramy benefity pracownicze

Warto rozważyć dwie kwestie. Pierwszą jest możliwość objęcia profitami innych członków rodziny. Takie rozwiązania są często stosowane przy kartach sportowych oraz pakietach medycznych lub ubezpieczeniowych.

Inną rzeczą jest cena, jaką trzeba będzie za dany benefit zapłacić. Niektóre świadczenia pracodawca oferuje za darmo, za inne trzeba będzie zapłacić określona kwotę. Jeżeli np. oboje małżonkowie mają dostęp do określonego świadczenia, warto zadbać o to, by zawsze wybierać ten tańszy (jeżeli zakres usług jest zbliżony). Pozwoli to na zoptymalizowanie domowych wydatków.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból? Skuteczne sposoby na pozbycie się bólu

1 listopada 2021

Pojawienie się zębów mądrości to niekiedy duży problem dla wielu osób. Często trzeba je usuwać, gdyż mają niekorzystny wpływ na resztę zębów znajdujących się w okolicy. Co więcej, zdarza się,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady